Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordarea indemnizatiei de somaj pentru prima data
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordarea indemnizatiei de somaj pentru prima data

Buna ziua

As avea o intrebare in legatura cu acordarea indemnizatiei de somaj.

Daca ramai somer si trebuie sa te inscrii la AJOFM,
in momentul inscrierii, in cazul in care nu ti se gaseste un loc de munca
si trebuie sa intri in somaj, urmeaza sa ti se puna lunar o stampila pe carnetul de somaj, ulterior urmand sa primesti suma lunara de bani.

As vrea sa va intreb daca suma , (care am inteles ca se ridica de la CEC)
atunci cand mergi la viza pentru prima data, poti sa o incasezi in luna respectiva sau in urmatoarea, fiindca mi-a spus cineva ca ar trebui sa astepti o luna pana ridici banii.

De exemplu daca pentru prima data merg pentru viza in septembrie, voi merge la CEC dupa bani in septembrie sau in octombrie? Pe ce luna se pune viza?

Viza se pune pe luna in curs. Daca ati depus actele la somaj pana la sfarsitul lui iulie, in septembrie cand mergeti, va pune viza pe septembrie, deci pe luna in curs.

Viza se pune pe septembrie si banii se incaseaza tot in septembrie.

Va multumesc.
1. Legatura intre viza lunara pe carnetul de somer si indemnizatia de somer este ca aceasta din urma inceteaza daca nu va prezentati lunar la viza.
2. Indemnizatia de somer poate veni si acasa, prin posta, nu este obligatoriu sa o luati de la CEC.
AM SI EU O INTREBARE LEGATA DE SOMAJ MAI EXISTA O INDEMNIZATIE DE 300 DE EURO PARCA PENTRU STUDENTII CARE SUNT LA PESTE 50 DE KM DE ORASUL NATAL CEVA DE GENUL VA ROG SPUNETI-MI SI MIE CE SI CUM EVENTUAL LEGEA..MULTUMESC
STURZU, utilizator
1. Va redau din Legea 76/2002:
Art. 74. - Persoanele care în perioada în care beneficiază de indemnizaţie de şomaj se încadrează, potrivit legii, într-o localitate situată la o distanţă mai mare de 50 km de localitatea în care îşi au domiciliul stabil, beneficiază de o primă de încadrare acordată din bugetul asigurărilor pentru şomaj egală cu de două ori valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data acordării.@
__________
@Articolul a fost modificat prin art. I pct. 21 din O.U.G. nr. 126/2008.

Art. 75. - Persoanele care în perioada în care beneficiază de indemnizaţie de şomaj se încadrează, potrivit legii, într-o altă localitate şi, ca urmare a acestui fapt, îşi schimbă domiciliul primesc o primă de instalare, acordată din bugetul asigurărilor pentru şomaj, egală cu de şapte ori valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data instalării.@
__________
@Articolul a fost modificat prin art. I pct. 22 din O.U.G. nr. 126/2008.

Art. 76. - (1) Angajaţii au obligaţia de a restitui integral sumele primite conform art. 73.1, 74 şi 75, în situaţia în care raporturile de muncă sau de serviciu încetează, într-o perioadă mai mică de 12 luni de la data încadrării în muncă, în temeiul următoarelor prevederi:
a) art. 55 lit. b), art. 56 lit. g) şi i), art. 61 lit. a) şi art. 79 din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare;
b) art. 61 lit. b) din Legea nr. 53/2003, cu modificările şi completările ulterioare, dacă au fost condamnaţi prin hotărâre judecătorească definitivă;
c) art. 84 alin. (1) lit. b) şi e), alin. (2) lit. f) şi g) şi alin. (5) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici, republicată, cu modificările ulterioare.
(2) În situaţia nerespectării prevederilor alin. (1), recuperarea sumelor prevăzute la art. 73.1, 74 şi 75 se va face pe baza angajamentelor beneficiarilor, care constituie titluri executorii.@
__________
@Articolul a fost modificat prin art. I pct. 20 din O.U.G. nr. 144/2005.

2. La ora actuala, valoarea indicatorului social de referinta este de 500 lei.